Bayilik

McDonald’s Bayilik Başvuru Şartları ve Bayilik Bedeli

McDonald’s bayilik başvuru şartları ve McDonald’s franchise ücreti için rehber niteliğindeki yazımızda ayrıca aylık kar oranları da yazdık

McDonald’s herkesin bildiği özellikle günümüzde sıkça karşılaştığımız, dünyadaki en büyük ve en çok tanınan fast-food zincirlerinden biridir. Onlarca ülkede hizmet veren McDonald’s restoranları milyonlarca müşteriye hizmet veren dünyanın en fazla tercih edilen işletmelerdendir. 

Bu kadar başarılı olmasının sebebi, işletmecilerinin niteliklerinin gelişmiş olması ve McDonald’s eğitim programlarının bulunmasıdır. McDonald’s öbür restoranların aksine restoranlarının işletmeciliği ile ilgili kaliteli eğitim programları vermesi sayesinde Türkiye’de ve dünyada yüzlerce müşterisi bulunmaktadır. 

McDonald’s Bayilik Hakkında

Çok fazla müşterisi olması ve en fazla tüketilen fast-food çeşidi olmasından dolayı birçok girişimci McDonald’s bayiliği almak istemektedir. Sahip olduğu ve işletilmekte olan restoranların %85’i Franchise veya ortak girişimden oluşmaktadır. Franchise sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin yani ana firmanın (örneğin, McDonald’s kuruluşunun sahibi) koşul ve sınırlar içinde, belirli bir maddi bedel karşılığında bağımsız yatırımcılara kullandırmasına denir. 

Bayilikle sıkça karıştırılan bir iştir. Fakat bayilikten çok daha ciddi ve büyük bir sistemdir. Bayilik bir markanın ürünlerini satmaya hak kazanmaktadır. Franchise ise ürünün üretiminden, sunum şekline, sunumun yapıldığı hizmet noktasının dizaynından, personelin eğitimine kadar pek çok konuda ana firmaya bağlılık gerektirmektedir.

McDonald’s Bayiliği Nasıl Alınır?

McDonald’s bayiliği açmak isteyen girişimci öncelikle McDonald’s markasının belirlediği niteliklere uygun bir kişi olmalıdır. Bu nitelikler aynı zamanda işyerinin kâr elde etmesi açısından da çok önemlidir. 

McDonald’s markasının istediği özellikler, kişinin girişimci bir ruha sahip olması, tüm zamanını restoran içerisinde geçirebilmesi ve gücünü restoranın gelişebilmesi için kullanması, insan yönetimi ve finansal açıdan tecrübeli, işe yatkın olması, McDonald’s markasının gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal güçte olmasını istemektedir. 

Bu özelliklere sahip olan kişinin daha sonra yapması gereken şey internet üzerinden McDonald’s Franchise için resmî başvuru yapmaktır. Kişi seçilirse çeşitli mülakatlar yapılacaktır. Seçilen kişinin bu mülakatlara katılıp başarı elde etmesi gerekmektedir. Daha sonra McDonald’s firmasının işletmecilerine verdiği 6-8 aylık bir eğitim süreci vardır. Bu eğitim sürecini tamamlayan kişilere McDonald’s işletmeciliği lisansı verilmektedir. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra kişi artık kendi

restoranını açabilmektedir. Zahmetli ve uzun bir iş gibi görünse de elde edilecek kâr düşünüldüğünde bütün bunları yapmak için yeterli sebep bulunmuş olacaktır.

McDonald’s Bayiliği Açmak Kârlı Mı?

McDonald’s zahmetli ve yatırım gerektiren bir işletmedir. Fakat yatırım yapmak isteyen kişinin sermayesi yeterli ise ve bu işte kararlı ise unutulmamalıdır ki bu büyük ve her zaman müşterisi olan bir işletme olacağından kâr etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda diğer işyerleri gibi bu iş yerini de açarken kesinlikle konum çok önemli bir kriterdir. İşletme mutlaka işlek bir caddede, insanların kolayca bulabileceği ve sıklıkla tercih edeceği bir bölgede olmalıdır. McDonald’s gibi bir kurumun reklam yapma gibi bir ihtiyacı da yoktur. Çünkü zaten ismi bir markadır. Her zaman müşteri bulacak her türlü kârını elde edecektir.

McDonald’s bayilik almak isteyenler için detaylı bilgileri paylaştığımız bu yazımız dışında LC Waikiki Bayilik Şartları ve Franchise Bedeli konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu